Brzmi trochę jak nazwa stacji kolejowej...
Koła roweru zaprowadziły mnie ostatnio (tak, same ; czasem wykazują ciekawą inicjatywę :)) na prawy brzeg Wisły najpierw w rejon Zacisza a potem właśnie Targówka Przemysłowego. Skoro już się tam znalazłem to trzeba było przyjrzeć się bliżej tej, do tej pory obcej mi, części miasta.
Nazwa Targówek wywodzi się z czasów, gdy tereny te nie należały jeszcze do Warszawy. Istniały za to dwie miejscowości - Targowie Wielkie i Targowe Małe. Stanowiły ważny ośrodek handlu przy przeprawie wiślanej - stąd nosiły takie a nie inne miano. W XVII wieku zostały połączone, a nowy twór nazwany został Targówkiem.
"Nie wiem czy ktoś potrafi wskazać dokładne granice obszaru zasługującego na historyczne miano 'Targówek' " - słuszną uwagę w swoich "Korzeniach Miasta" umieścił Jerzy Kasprzycki. Nie analizując za dużo skupmy się nad obszarem z tematu postu.
Targówek Fabryczny (zwany też Przemysłowym) był niegdyś "siedzibą" licznych fabryk. Dziś śladem po tamtych czasach są głównie nazwy ulic, takie jak: Siarczana, Naftowa, Hutnicza, Chemiczna.
Osią "dzielnicy" jest ulica Księcia Ziemowita, przy której stoi zabytkowy Kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Podobno nosi znamiona stylu zakopiańskiego, których ja jednak nie potrafię jakoś w nim dojrzeć (być może nie umiem ; chyba, że chodzi tylko o ołtarz, zaprojektowany przez Witkiewicza, tegoż jednak nie zobaczyłem - obawa zostawienia roweru na zewnątrz okazała się zbyt silna ;P).
Warto zajrzeć w rejon uliczek Rybieńskiej i Siarczanej, by zobaczyć stare domy - to z cegły to z drewna, relikt czasów gdy Warszawa jeszcze tu nie sięgała. Niegdyś cały Targówek zabudowany był drewnianymi domami.
Prawdziwym skansenem zabudowy są także ulice: Żmudzka i Niedotrzymska.
Przy Księżnej Anny natomiast na rogu z Zabraniecką napotkamy ciekawą, "piętrową" kapliczkę przydrożną z 1905 roku.
Osobliwością Targówka Przemysłowego jest także "pozostałość" (choć może to złe słowo, bo obiekt ten nigdy ukończony nie został) stacji techniczno-postojowej metra z lat 50-tych. O tym jednak doczytać już możecie np. tutaj:
http://warszawa.wikia.com/wiki/Stacja_techniczno-postojowa_Targ%C3%B3wek
Mieszkam na Targówku od 29 lat.
OdpowiedzUsuńDobrze się Twój opis czyta. Fajnie, że nie trafiłeś, na mieszkańców Targówka, którzy chętnie puściliby Cię do domu bez roweru i aparatu :)