poniedziałek, 17 września 2012

Elizeum

W Parku Rydza-Śmigłego, niedaleko ulicy Książecej na Powiślu odnaleźć można tajemnicze wejście......wprowadzające do równie tajemniczego Elizeum. Cóż to takiego ? Otóż jest to budowla bardzo nietypowa - XVIII-wieczna podziemna rotunda, wykonana w całości z cegły, wciśnięta w stoki Skarpy Wiślanej. Powstała z inicjatywy Kazimierza Poniatowskiego - brata króla Stanisława Augusta, a jej przeznaczenie nie jest historykom do końca znane, aczkolwiek dopisek architekta "Elizeum dla przyjaciół i pięknych pań" sugeruje, że było co najmniej towarzyskie ;)


Niegdyś na górze stała zewnętrzna latarnia, doświetlająca obiekt przez górny otwór w cegle (dużo większy niż obecnie).

Elizeum nie jest na co dzień dostępne dla zwiedzających, okazją do odwiedzin, dzięki którym powstał niniejszy post były Europejskie Dni Dziedzictwa 2012. Planowana jest rewitalizacja obiektu i jego szersze udostepnienie.

Warto wspomnieć jeszcze iż część obecnego Parku Rydza-Śmigłego, w której znajduje się Elizeum to dawny romantyczny park Na Książęcem - utworzony w stylu angielskim, także z inicjatywy Kazimierza Poniatowskiego. Poza Elizeum nie ostały się żadne dawne budowle parku - ładnie wyglądający pawilon studni przy stawie (ujęcie wody oligoceńskiej) jest już budowlą powojenną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz