poniedziałek, 15 października 2012

Kamień i co ? Czyli rzecz o znikającej Woli.

Wola - niegdyś Wielka Wola Warszawska pełna wiatraków (w 1862 roku stało ich tutaj 90 !), następnie Wola fabryczna i robotnicza, dziś nowoczesna biurowcowo-bankowa. O ile po wiatrakach śladów już nie znajdziemy, o tyle z dawnej międzywojennej (a czasem nawet XIX wiecznej) zabudowy pozostały jeszcze klimatyczne (choć niestety często popadające w ruinę) kamienice, podwórza-studnie z kapliczkami czy też resztki  fabryk.
Niestety dużo z tej starej, zabytkowej Woli już zniknęło lub znika nadal - część pochłonęła budowa metra lub nowe inwestycje "biurowe". Póki jeszcze jest co oglądąć - warto przespacerować się takimi ulicami jak Ogrodowa, Żelazna, Grzybowska, Łucka, Pereca czy Waliców.
Przy tej ostatniej stoi XIX-wieczna mocno zniszczona kamienica (adres: Waliców 14, zdjęcie na górze po prawej). W czasie okupacji niemieckiej należała do getta. Na jej północnej ścianie powstał w maju 2009 roku z inicjatywy Teatru Delikates mural "Kamień i co" skłaniający do refleksji nad zanikającą, zaniedbaną dawną zabudową Warszawy. Jak głoszą twórcy - mural ten stanowić ma swoiste "wołanie o pamięć"...
1 komentarz: