poniedziałek, 29 maja 2017

W blokowiskach Saskiej Kępy - cz.2: Osiedle Międzynarodowa

Nadal maj, nadal więc pachnąca Saska Kępa :) Przekroczmy więc ponownie "magiczną" granicę ulicy Saskiej (lecz tym razem już nie Trasy Łazienkowskiej) i zagubmy się w zielonych podwórzach Osiedla Międzynarodowa.

Osiedle Międzynarodowa powstało we wczesnych latach 70-tych między ulicą Międzynarodową a Kanałem Wystawowym. Składa się z 11-piętrowych bloków i kilku pełnych zieleni podwórek.
Międzynarodowa i Kanał Wystawowy... Już pierwsze zetknięcie z okolicznym nazewnictwem daje do myślenia - skąd pojawiły się tu takie dumne określenia? Najprawdopodobniej odpowiedź znajduje się (a raczej: miała się znajdować) w tzw. Wystawie Światowej. Te cykliczne, aczkolwiek nieregularne, wydarzenia odbywają się od XIX wieku w różnych miastach świata i są okazją do prezentacji dorobku kulturalnego i technicznego państw - w tym dużą rolę odgrywa architektura. Wiele metropolii wzbogaciło się z okazji Wystaw Światowych o wiele cennych architektonicznie obiektów, które nierzadko stawały się potem ich symbolami - np. Wieża Eiffla w Paryżu. Jedna z Wystaw Światowych miała się odbyć w Warszawie - w roku 1944. Głównym jej miejscem miał być dzisiejszy rejon Stadionu Narodowego, zaś zapleczem mieszkalnym miała zostać właśnie Saska Kępa. Planowane było wybudowanie dwóch 300-metrowej (!) wysokości wież nad Wisłą oraz sztucznych wysp... Niestety jak można się domyślić ze względu na datę - wystawa nie odbyła się. Dziś przypomina o tych ambitnych planach właśnie ulica Międzynarodowa i Kanał Wystawowy.

Wystawy Światowej nie było, ale - podobnie jak na Osiedlu Ateńska z pierwszej części artykułu - jest wystawa rzeźb :)

Tym razem są dość łatwe do odnalezienia - większość podwórek ma "swoją" rzeźbę od strony ulicy Międzynarodowej. Na jedno podwórko przypada maksymalnie jedna rzeźba, więc niestety nie ma ich tu aż tyle co na poprzednio omawianym osiedlu.

Tylko dwie z rzeźb mają zidentyfikowaną w powszechnie dostępnych źródłach nazwę i autora. Oto "Wiosna" Teresy Brzóskiewicz oraz "Majestat wszechżycia" (dwa dolne zdjęcia) Ryszarda Wojciechowskiego.
Niewątpliwym atutem osiedla jest zamykający go od wschodu Kanał Wystawowy. Wraz z przylegającymi do niego ogródkami działkowymi stanowi oazę zieleni, a przebiegająca wzdłuż niego ścieżka pieszo-rowerowa stanowi dogodną trasę dla spacerów i przejażdżek. Nie tylko rzeźby nasuwają na osiedlu refleksje "co autor miał na myśli" :) Niektóre inne obiekty również mogą zaskoczyć przechodnia i choć pierwszy z poniższych to prawdopodobnie rzadki, bo rzadki ale rodzaj trzepaka to drugi jest już porządną zagadką... Może któryś z czytelników pomoże rozwikłać cóż to takiego i w jakim celu powstało? :) 
Lokalny patriotyzm piłkarski też ma tu swoją odsłonę w wersji oczywiście sasko-kępskiej :)Wędrówkę po Osiedlu Międzynarodowa warto zakończyć w ogródku "OSP Saska Kępa". Tak, tak, ten skrót to nie przypadek - Ochotnicza Straż Pożarna. Miejsce powstało w 2013 roku jako remiza-siedziba nowego oddziału Straży Pożarnej, a jednocześnie jako klubokawiarnia - obecnie pizzeria :) 


Oprócz dobrej włoskiej pizzy skosztować tu można również lanego piwa z browaru Zwierzyniec :) W ciepłe dni frekwencja bardzo duża, ale warto zaczekać na stolik! Pizzerię odnajdziemy przy ulicy Walecznych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz